Dr. Dávid Ferenc: Nyugdíjas tájkép (Vélemény)

2022.04.27

Az év eleji öt százalékos növekedést nyáron egy újabb, két-három százalékos nyugdíjemelés követheti. Nem hagyjuk, hogy a magyar emberek, nyugdíjasok fizessék meg a háború árát. (Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő)

  • Ha ez az asszonyka tudja, hogy lesz és mennyi lesz a nyugdíjemelés, akkor miért kell a 2,5 milliós nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülő polgárnak (az ország egynegyedének) nyárig várnia az indokolt kifizetésre? Kétszer ad, ki gyorsan ad!
  • Mindenki érzi/látja/tapasztalja, hogy az összes termékre kiterjedő infláció (tavaly év végén) "sebességet váltott": a januári hivatalos mérés szerint pedig az éves árnövekedési ütem már 7,9 százalék, februárban 8,3, márciusban pedig 8,5 százalék volt. Ezek a számok az élelmiszerek vonatkozásában: 10,1, 11,3 és 13 százalék volt. Hangsúlyozom, hogy a fenti értékek ügyesen "preparált" hivatalos, az államilag felügyelt Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok. Minden boltba/piacra járó ember tudja, hogy az élelmi termékek vonatkozásában ennél jóval magasabb a tényleges infláció.
  • Az ismert KSH adatok alapján is kimondható, hogy bizony késésben van az évközi nyugdíjemelés: ha áprilisban megkapták volna az érintettek, már akkor is csúszásban lennénk. De már most tudjuk, hogy május 12-én sem érkezik a visszamenőleges többlet nyugdíj. Míg Tállai kolléga (pénzügyi államtitkár) és Szentkirályi szóvivő kartársnő még csak az ígérgetés fázisában van, addig a milliónyi kisnyugdíjas a napi kínlódás fázisában szenved.
  • Hogy tovább borzoljam a kedélyeket: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Magyarországon idén átlagosan 10,3 százalékos lesz az infláció, de még jövőre is várhatóan meghaladja a hat százalékot. E nem igazán kedvező prognózisból eredően, könnyen kikövetkeztethető, hogy ebben idén indokolt lehet a két számjegyű (tíz százalékot meghaladó) nyugdíjemelés, ami csak az ellentételezésre elég, előrelépésre nem.

Végezetül beszéljünk a munkajövedelmekről, és a bér-nyugdíj olló további nyílásáról. Az április 26-án közzétett KSH adatok szerint a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli), teljes munkaidős bruttó átlagkereset 445 000 forint volt, 14,5 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Az abszolút szám valóságtartalma (nagysága) vitatható, de a növekedés üteme nem, hiszen az összehasonlítás azonos bázison történt. A bérek tehát viszonylag meredeken emelkednek, de mindenképpen gyorsabb ütemben, mint a nyugdíjak. A következtetés viszonylag egyszerű: folytatódik az elmúlt évek tendenciája, hiszen az idős generáció jövedelmi pozíciója érzékelhetően romlik a munkaaktivitást kifejtő társadalmi réteghez képest. A termelői és fogyasztói árakban - az alapanyag- és energiaárakon túl - természetesen megjelenik a megnövekedett bérköltség is, amely az előzőekkel "társbérletben" infláció gerjesztő tényező. E kedvezőtlen trendnek a legnagyobb vesztese a 2,5 milliós nyugdíjas tábor, amelynek jelentős része munkaképtelen és védtelen. Már csak nyárig kell kihúzniuk, de, hogy utána mi lesz, azt senki nem tudja..... 

Dr. Dávid Ferenc

"ÖSSZEFOGÁS" NYUGDÍJAS KLUB
 
3530 Miskolc, Vörösmarty u. 35. 5/2.
Telefon: 06/70/548-14-23; FAX: 46/326-951;

e-mail: ossznyugd@citromail.hu
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el