Itt áll feketén-fehéren: ekkora a vagyona a leggazdagabb családoknak Magyarországon
A magyar háztartások nettó vagyona 154 641 milliárd forintot tett ki 2020 végén, ennek közel 50%-a van a leggazdagabb 10%-ba tartozó családok kezében - írja a Portfolio.

A legszegényebb és leggazdagabb háztartások közötti vagyoni szakadékot az is alátámasztja, hogy míg a leggazdagabb családok átlagvagyona közel 190 millió forint, a legszegényebbeké mínusz egymillió, tehát vagyonuk nem fedezi a kiadásaikat és kötelezettségeiket - többek között ezekhez hasonló érdekes számokat tartalmaznak az MNB 2020-as háztartási vagyonfelmérésének minap közzétett első eredményei. Vajon miből van több a szegényeknek, mint a gazdagoknak?
A válasz egyszerű: hitelből. Az MNB frissen közzétett adatai szerint van különbség (nem is kicsi) a legszegényebb és leggazdagabb magyar háztartások között abban a tekintetben is, hogy milyen vagyonelemekkel rendelkeznek - írja a lap. A vagyonosabb családoknál a többség rendelkezik házzal vagy ingatlannal, illetve autóval, és ugyanígy sokkal jellemzőbb a körükben, hogy valamilyen pénzügyi eszközzel bírnak (bankbetét, állampapír, egyéb megtakarítás).
Ehhez képest a szegényebb háztartások csak harmadának van lakása, autója, pénzügyi megtakarítása csak nagyon keveseknek, hitelekből azonban nem szenvednek hiányt.

A Portfolio elemzéséből kiderül: a magyar háztartások nettó vagyonának fele a legvagyonosabb 10%-ba tartozó családok kezében van és a legfelső 10%-ba tartózok átlagvagyona családonként megközelítette a 190 millió forintot, hatalmas a szakadék. A szegényebb családok pénzügyi megtakarítása konvergál a nullához, de hitelből van nekik bőven. A budapestieknek van a legtöbb pénze, az Észak-Magyarországon élőknek pedig a legkevesebb. A 46-55 éves főkeresővel bíró családok számítanak a legvagyonosabbnak itthon, de a 75 felettiek is dupláztak 3 év alatt. A teljes elemzés itt olvasható.
forrás: portfolio.hu